Rīgas centrā atklāta ekspozīcija, parādot dabā nonākušo cigarešu izsmēķu patieso apjomu

Cover Image for Rīgas centrā atklāta ekspozīcija, parādot dabā nonākušo cigarešu izsmēķu patieso apjomu

Šodien, 1. jūnijā, Pasaules Vides dienas nedēļas ietvaros, Rīgas centrā atklāta informatīva ekspozīcija “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd”. Ekspozīcija veltīta cigarešu izsmēķu piesārņojuma problemātikai, uzskatāmi parādot, cik daudz izsmēķu patiesībā ir dabā mums līdzās.

Ekspozīciju “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar tirdzniecības centru “Origo”, aicinot ikvienu garāmgājēju aizdomāties, kas notiek ar zemē nomestiem sīkajiem atkritumiem – cigarešu izsmēķiem. “Pērn, veicot sabiedrības paradumu un vides apziņas pētījumus, atklājām šokējošu faktu – 48% respondentu atzina, ka zemē nomests izsmēķis rada vien nesakoptas vides iespaidu, taču nekādu būtisku kaitējumu dabai nenodara,” atklāj ekspozīcijas autore, “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Izpratnes trūkums, ka cigarešu izsmēķis ir plastmasa, kas piesūcināta ar kaitīgām vielām, sekmē bezatbildīgu rīcību – izsmēķu nomešanu nepiemērotās vietās. Nomesti zemē, izsmēķi ar laiku sadalās mikroplastmasas daļiņās, kā arī tajos esošās indīgās vielas piesārņo augsni un ūdeņus vairāku gadu garumā, apdraudot dzīvo dabu un arī cilvēka veselību,” skaidro L. Kubliņa.

Lai uzskatāmi parādītu, ka zemē nomests izsmēķis nekur nepazūd arī pat pēc desmit gadiem, no zemē nomestiem izsmēķiem izveidota instalācija, kas papildināt ar fotoizstādi. Ekspozīcija būs skatāma bez maksas visa jūnija garumā tirdzniecības centra “Origo” pirmajā stāvā, Rīgā, Stacijas laukumā 4, centra darba laikā. Ekspozīcijā būs aplūkojami objekti, kas veidoti no dabā nomestiem izsmēķiem, kas šajā pavasarī, piedaloties biedrības “Zero Waste Latvija” vides aktīvistiem, salasīti piecās dažādās vietās Latvijā. “Izsmēķu ir neaptverami daudz gan pie un ap atkritumu urnām, gan vietās, kuru atkritumu tvertņu nav,” savus novērojumus, iesaistoties cigarešu izsmēķu lasīšanas talkā, atklāj biedrības “Zero Waste Latvija” biedre un vides aktīviste Maija Krastiņa, uzsverot, ka šobrīd neviens vairs nespēs savākt to izsmēķu apjomu, kas jau ir izmests dabā. Viņa arī norāda: "Cilvēkiem šķiet, ka izsmēķis ir mazs un nekas pārāk ļauns tur nav. Bet, ņemot vērā gan izsmēķu skaitu, kas paliek dabā, gan toksiskas vielas, kuras tie izdala, problēma ir vērā ņemama.”

Cigarešu filtrs ir izgatavots no celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās. Saules gaismā vai mitruma ietekmē cigarešu filtra materiāls pakāpeniski sadalās ļoti sīkās mikroplastmasas daļiņās, kas ar laiku nokļūst augsnē vai aizskalojas ūdenī, veidojot ūdens piesārņojumu, kas apdraud visu dzīvo dabu: gan ūdens iemītniekus, gan putnus un dzīvniekus, gan arī ietekmē cilvēka veselību. Cigarešu filtrā uzkrājas visas smēķēšanas procesa laikā radušās kaitīgās vielas – nikotīns, smagie metāli un virkne citu ķīmisko savienojumu, daļa no kuriem ir toksiska. Nonākot augsnē, šāda ķīmiskā bumba piesārņo vidi. Pētījumi atklāj, ka zemē, kur nomesti izsmēķi, pat zāle ar laiku iznīkst. Savukārt, nonākot jūrā vai ezerā, toksiskās vielas ieplūst ūdenī un var saglabāties tur līdz pat 10 gadiem.

Plašāk par projektu “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” un izsmēķu ietekmi uz vidi iespējams uzzināt, apmeklējot “Zaļā josta” mājaslapu, kā arī aplūkojot ekspozīciju “Origo” telpās visa jūnija garumā.